Damsız Girilmez Ne Demek ** İlginç Bilgiler Serisi

Damsız Girilmez Ne Demek, Dismorfobi nedir, T hücresi Nedir gibi soruların yer aldığı ilginç bilgiler serimize başlangıç yapıyoruz.

Einstein’dan 100 Yıllık Bahşiş

Einstein 1922 yılında konferans için Japonya’ya gider. Otelde bulunduğu sırada Einstein Nobel Ödülü aldığını öğrenince yakınında bulunan ve kendisine bir konuda yardım etmekte olan bir garsona bahşiş vermek ister. Japonya’da bahşiş almak ayıp bir durum kabul edildiğinden Einstein’in bahşişini geri çevirir. Bunu üzerine Einstein garsonu boş göndermemek için cebindeki not defterine iki cümle yazar ve garsona uzatır. Sonra garsona dönüp, eğer şanslı isen bir gün gelecek ve sana verdiğim not az önce vermeye çalıştığımdan daha değerli olacak diyor.

Aradan yıllar geçiyor ve 2017 yılında Einstein’ın yazmış olduğu notu garsonun torunu açık arttırmada satışa çıkarıyor. Yaklaşık yüz yıl önce yazılan bu not açık artırmada 1.6 milyon dolara satılıyor. Peki bu notta ne yazıyordu?

“Dingin ve mütevazi bir hayat sürekli huzursuzluğun eşlik ettiği ve şuursuz halde başarı peşinde koşulan hayata göre daha fazla mutluluk getirir.” Albert Einstein

Duygularımızın Süresi Ne Kadar Devam Eder?

Duygularımızın Süresi Ne Kadar biliyor muydunuz? İçine girdiğimiz modların yani kızgınlık, öfke, utangaçlık, sevinme gibi duygularımız ne kadar süre boyunca devam eder?

Her şeyi araştıran bilim adamları bununda araştırmasını yapmış. Bizim için içine girdiğimiz modların hissiyatlarını ne kadar sürdüğünü araştırıp ortaya koymuşlar.

Üzüntüyü hissetme süresi genellikle 120 saat sürer.

Nefret 60 saat sürer.

Neşe 35 saat

Umutsuzluk, umut, kaygı ve memnuniyet 24 saat

Kıskançlık 15 saat

Rahatlık 8 saat

Coşku 6 saat

Huzur 4 saat

Suçluluk 3 saat

Stress 3 saat

Öfke 1 saat

Korku üzerimizde tam 49 dakika etkili oluyormuş.

T Hücresi Nedir

T Hücresi vücudumuzun bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan Akyuvar ya da lökosit adı verilen beyaz kan hücrelerinin Lenfositlerin alt kümesini oluşturan ve bağışıklık yanıtında önemli bir role sahip olan hücrelerdir.Vücudumuzdaki T Hücreleri Kanser hücrelerini bile öldürme yeteneğine sahip. T Hücrelerinin üretimi ise mutluluğumuz ile yani mutlu olduğumuzda salgıladığımız endorfin miktarı ile doğru orantılı. Buna göre T hücrelerinin yani sağlımızın ana faktörü anahtarı mutlu olmamızda yatıyor.

Dismorfobi Nedir?

Dismorfobi Nedir sorusunun cevabını şöyle verebiliriz. İnstagram başta olmak üzere özellikle son yıllarda hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen sosyal medya yüzünden günümüzde birçok kişi Dismorfobi hastası haline geldi. Fakat halen birçok kişi bunun farkında bile değil. Dismorfobi ise kişinin kendisini beğenmemesidir.

Damsız Girilmez Ne Demek?

Dam Fransızca bir kelimedir

Damsız Girilmez Ne Demek sorusunun cevabı sizi hayrete düşürecek. Birçok mekanda yer alana Damsız girilmez, damsız almıyoruz gibi sözleri duyan insanların damsız ne demek sorusunu kendine sorduğunu görüyoruz. Elbette anlamını biliyoruz ama neden damsız deniyor bilmiyoruz.

Dam Fransızca’da Hanım demektir. Haliyle damsız demekte hanımsız demek anlamına geliyor.

Kadıköy’ün İlk Belediye Başkanı?

Kadıköy’ün ilk belediye başkanı kim biliyor musunuz? Kadıköy belediyesi, belediye olduktan sonra ilk belediye başkanı seçilen kişi çoğumuzun yakından tanıdığı bir isim.

Tarihe Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu eseri ile adını kaydettirmiş olan Osman Hamdi Bey, Kadıköy’ün ilk belediye başkanı olarak seçilmiştir.

Tabloları Isınmak İçin Yakan Ressam

Tabloları Isınmak İçin Yakan Ressam cümlesi her ne kadar saçma gelse de maalesef ressamlar yaşadıkları süre içerisinde değerleri anlaşılamamış sanatçılardır. İşte bu sanatçılardan biri kışın ısınmak için yapmış olduğu tabloları yakan Pablo Picasso’dan başkası değildir. Öldükten sonra kalan tabloları ile milyonlar kazanan ünlü ressam, yaşamı içerisinde kışın ısınmak için yaptığı tabloları yakmak zorunda kalmış.

 

Genel Kültür ilginç bilgiler serimizin ilk makalesi ile merhaba dedik. Ara ara güzel ve ilginç bilgler sizlerin karşısında olmaya devam edeceğiz.

Kaynak:

  1. T Hücresi: https://tr.wikipedia.org/wiki/T_h%C3%BCcresi

2 Comments

      Leave a reply

      Bedava Bilgi
      Logo