Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir Nereden Nasıl Alınır?

Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir dersek iş başvurusu veya resmi makam işlemlerinde istenen kimlik belgemiz tek başına yeterli değildir. Bizden ek olarak belge istenmektedir.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir?

Günlük yaşantımızda yanımızda bulundurmak zorunda olduğumuz nüfus kimliği bize bir yere kadar yardımcı oluyor. Özellikle sahte olarak hazırlanan sahte kimlik gibi illegal nedenlerle bazen başımız çok ağrıyabiliyor. Bu nedenle işe başlamada ve resmi kurumlarda yapacağımız işlemlerde devletten onaylı nüfus kimlik bilgilerimize ihtiyacımız oluyor. Kimliğimizdeki bilgiler ile devletten alacağımız kimlik bilgileri karşılaştırılarak doğrulama yapılıyor. İşte Nüfus Kimlik Belgemizde yer alan bilgilerin devlet tarafından onaylı olarak verilmesine Nüfus Cüzdanı Sureti denir.

Nüfus Cüzdanı Sureti Resmi işlemlerde kullanılan resmi belgedir

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Nasıl Alınır

Resmi işlemlerimizde önemli bir yere sahip olan belgeler arasında yer alan nüfus cüzdanı sureti muhtarlık, noterlik veya e-devlet üzerinden alınabilir.

Muhtarlıktan Nüfus Cüzdanı Sureti Nasıl Alınır

İkametgahınızın bağlı olduğu muhtarlığa başvurarak alabileceğiniz belgedir. Ancak Belgeyi alırken bir adet fotoğraf götürmeli ve bir miktar ücret ödemelisiniz. E-devlet üzerinden alamayanlar için uygun bir yöntemdir.Noterden Nüfus Cüzdanı Sureti Nasıl Alınır 

Noterlikten alınan nüfus cüzdanı sureti ile diğer yerlerden alına suretle aralarında resmi bir fark olmasa da bazı insanlar tercihini noterden yana kullanabilir. Noterden Nüfus cüzdanı sureti iki şekilde alınabilmektedir. İlk yolda Muhtarlıktan alınan belge gibi bir fotoğraf ve kimliğin aslı ile alınabilirken diğer bir yöntem ise kimliğinizin arkalı önlü fotoğrafını çekip noter onaylı halde almaktır. Her iki belge de aynı işlemi görür. Noterlikte yapılan işlemler muhtarlığa göre daha pahalıdır.

E Devletten Nüfus Cüzdanı Sureti Nasıl Alınır

Noter ve muhtarlık işlemlerine göre ücretsiz olan bu yöntem en çok tercih edilendir. İnternetin gelişmesine paralel olarak muhtarlık ve noter iş yükünü azaltmak amacıyla birçok resmi evrak gibi nüfus cüzdanı sureti e devlete entegre edilmiştir. E devletten nüfus cüzdanı sureti almak için sisteme Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız.

E devlet Şifresi Nasıl Alınır

Eğer e devlet kaydınız yok ise size en yakın PTT bürosuna kimliğiniz ile birlikte giderek kaydınızı yaptırabilir geçici şifrenizi alabilirsiniz.

Kimlik numaranız ve geçici şifre ile https://www.turkiye.gov.tr adresinden e devlet sistemine giriş yaptıktan sonra geçici şifrenizi değiştirmeniz gereklidir. Şifrenizi unutmayacağınız ve güvenli şifre ile değiştirmelisiniz. Şifrenizi unutursanız PTT veya sisteme giriş yaptıktan sonra tanımlayacağınız telefon numarasından yeniden şifre alabilirsiniz. Şifrenizi kimseye söylemeyin. Bilgileriniz çalınır ise başınız ağrıyabilir.

E devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra ana sayfadaki arama kısmına “nüfus kayıt örneği” şeklinde yazıp arama yapılarak, nüfus cüzdanı sureti sorgulama sayfasını bulabilirsiniz. Bu linke tıklayarak açılan pencerede gerekli alanlar doldurularak ücretsiz olarak nüfus cüzdanı sureti alınabilir. İlgili evrak gerek indirme yöntemi ile gerekse çıktısı alınarak ilgili kuruma iletilebilir.

 

 

 

 

We will be happy to hear your thoughts

      Leave a reply

      Bedava Bilgi
      Logo